Pro členky

Skautská výzbroj

Bereme ji s s sebou na schůzky, výpravy i tábor.

• tužka/propiska
  • papír na psaní
    • A to nejlépe skautský deník: sešit formátu A5, ideálně s tvrdými deskami. Může ti vydržet i několik let a stát se cennou vzpomínkou, proto je dobré o něj hezky pečovat.
  • skautská stezka/cestička světlušek
    • Sešit, který dostane každý nováček a postupně do něj sbírá podpisy za to, co už zažil a dovede. Na skautské akci je dobré ji vždy mít sebou, protože nikdy nevíš, kdy se vyskytne vhodná příležitost splnit si další bod do stezky.
    • Chceš se v něčem zlepšovat i doma? Mrkni na stránku o šifrách a uzlování.
  • šátek
    • Jiný, než ten, který patří ke kroji! Šátek se hodí k všelijakým hrám, zavázání očí, ale i třeba při první pomoci, a proto je dobré vybrat takový, u kterého nevadí, že se časem zničí.
  • uzlovačka
    • Lano o průměru cca 0,5 cm, které se hodí nejen k nácviku uzlů, ale i v praktických situacích v přírodě. Mělo by být dlouhé minimálně 1 metr, ale určitě se bude hodit i delší (1,5 metru i více).
  • KPZ – krabička poslední záchrany
    • Malá plechová krabička, která tě mnohdy dokáže vytáhnout ze svízelné situace. Často se hodí i v běžném životě mimo skautské akce – ale pozor, měla by sis ji opravdu šetřit na chvíle, kdy si už nevíš jinak rady.
    • Patřit do ní může: padesátikoruna, pětikoruna, malá svíčka (popř. čajová), několik sirek a škrtátko, svitek březové kůry, kostka tuhého lihu (pevný podpalovač), jehla, nit(ě), spínací špendlíky, svinutý provázek, svinutý drátek, malá tužka a složený kousek papíru, gumičky, polštářkové náplasti, hroznový cukr, knoflík, napínáčky, 2-3 hřebíky různé velikosti, poštovní známka, kus křídy, křesadlo…
    • …a cedulka s důležitými telefonními čísly nalepená na vniřní straně víka.
    • Více o ní si můžeš přečíst na této stránce.

Co s sebou na akci

Jednodenní akce
  • výzbroj
  • pláštěnka
  • vhodné oblečení a boty podle místa a typu akce a počasí
  • kroj nebo oddílové tričko (ty si můžeš vzít kdykoliv, ale na určitých akcích jsou povinné pro všechny)
  • kapesník/papírové kapesníky
  • Lítačka/lístky na MHD
  • doklad s fotkou, že ti ještě nebylo 15 let
  • případné léky (je potřeba o nich informovat vedoucí)
  • láhev s pitím (min. 1 l); v zimě se hodí i termoska s čajem
  • vydatná svačinu
  • peníze (podle pozvánky)
  • dále dle informací k akci
Výprava
  • stejné věci, jako na jednodenní akci
  • krosna
  • spací pytel + karimatka
  • spodní prádlo a ponožky
  • oblečení na spaní (dle spacáku; ideální je funkční prádlo)
  • oblečení navíc (kromě toho, které máš na srazu – např. tričko, tepláky)
  • baterka/čelovka
  • ešus (pokud nejedeme pod stany, může být i plastová jídelní miska), lžíce, hrnek
  • hygienické potřeby (kartáček a pasta na zuby, hřeben/kartáč na vlasy, gumičky, malý ručník)
  • přezůvky (jedeme-li do chaty)
  • dále dle informací k výpravě (nejčastěji společné jídlo)

Jak vybrat dobré turistické vybavení? To si přečteš na stránce Vybavení.

Skautský kroj

Z čeho se skládá?
  • krojová košile
  • skautský šátek
  • jednobarevné kraťasy, sukně či kalhoty vhodné barvy (hnědá, zelená, tmavě modrá, černá)
  • pevné, uzavřené boty, které barevně nenarušují vzhled celého kroje
  • volitelné: turbánek k šátku, skautský opasek, pokrývka hlavy (skautský klobouk, baret nebo kšiltovka), skautská hůl
Jak má vypadat krojová košile?
Zajímá tě přesné znění krojového řádu? Mrkni sem!

Pokud používáš Instagram, nezapomeň sledovat @98_minnehaha!

Sekci Pro členky pro Tebe vytvořili Čmeláci 2020/21.