Vybavení

Rozcestník

Oblečení

Naše výpravy se konají ve všech ročních obdobích, proto je důležité myslet na to, aby oblečení bylo opravdu vhodné. Na odkazech, které najdeš níže, můžeš zakoupit správné vybavení, které ti vydrží třeba i několik let. 

Základem pro každou výpravu, puťák nebo jen procházku, jsou pevné, uzavřené boty. 

Tip od Křupi: Pokud chceš, aby ti boty venku v dešti nepromokly, použij impregnační sprej. Určitě ho zakoupíš v různých obuvnictvích nebo na e-shopech.

Na každou výpravu si vyber kalhoty takové, aby ti v nich nebylo zima ani příliš teplo a hlavně, aby ses v nich cítila dobře. Musíš také počítat s tím, že se tvé nohávy možná zašpiní.

Tip od Holinky: Pokud se oteplí, legíny mohou být také skvělou volbou nebo když se naopak ochladí, poslouží místo punčocháčů. 

Stejně jako u kalhoty, musíš vybrat i vhodný vršek. To většinou záleží, jaké počasí kolem tebe zrovna panuje, ale my doporučujeme si vzít 2-3 trička, které budeš celý víkend nosit.

Když si vezmeš krátká trička určitě si nezapomeň zabalit lehčí mikinu. Je ideální na aprílové počasí a na spaní v létě.

U věcí na spaní hodně záleží na aktuálním počasí, ale nenech se zmást teplem přes den, i v létě je potřeba se na noc pořádně obléknout. Mnoho holek by určitě doporučilo termoprádlo. Zahřeje, ale není v něm vedro a také se v něm tolik nepotí. 

Vzhledem k tomu, že nejezdíme stanovat, když venku sněží nebo je zima (většinou jezdíme do kluboven jiných skautů) si nemusíš lámat hlavu, jak nezmrznout ve spacáku, když je venku -10 °C. 

Samozřejmě nesmíš také zapomenout na spodní prádlo. Mít sebou 2-3 páry ponožek (raději více, než méně) se vždycky hodí, pokud spíš ve stanu, teplé ponožky tě zaručeně zahřejí.

Aktuální seznam doporučeného vybavení na tábor vždy rozesíláme v dostatečném předstihu před odjezdem.

Spací pytel

V první řadě je potřeba zmínit, že spacák sám o sobě teplo nevytváří, ale jenom udržuje to, které si sami vytvoříme. Je velmi obtížné vybrat si správný spacák – je hodně věcí, které mají vliv na to, jak se budeš ve spacáku cítit a jak pohodlně se v něm vyspíš. Znamená to také, že na jeden spacák mohou mít dva lidé rozdílný názor. Záleží na tom, na co je kdo zvyklý a jak moc je otužilý.

Spací pytle dělíme:

Podle tvaru

  • dekové – nevýhodou je obvykle dlouhý a nekrytý zip, kterým uniká teplo, také většinou nekryjí hlavu
  • mumie – nejběžněji používaný typ, výhodou je menší prostor, který si musíš vyhřát
dekový spacák
spacák mumie

Podle náplně

  • péřové – přírodní materiál, ale nemusí být vhodný pro alergiky. Skvěle izoluje, i když hodně závisí na kvalitě peří. Nevýhodou je absorpce vlhkosti, čímž se schopnost izolace snižuje. Další nevýhodou může být jeho vyšší pořizovací cena.
  • syntetická náplň (jedná se o umělá vlákna – duté nebo mikrovlákno). Duté vlákno – tělem ohřátý vzduch se drží uvnitř vláken a dobře tepelně izoluje. Mikrovlákno – oproti dutým vláknům jsou lehčí s poměrně vysokou izolační schopností.

Podle teploty užití na letní (nejčastěji jsou to malé cyklospacáky), třísezónní a zimní.

Jak si vybrat spací pytel?

Důležité je si rozmyslet, jak a kde budeš spací pytel nejčastěji používat a kolik do něj můžeš investovat. Je-li spacák malý, lehký, má komfortní teploty do mínusu a zároveň stojí jen pár korun, bude v tom nějaký háček. Dobré spacáky s takovými vlastnostmi samozřejmě existují, ale musí mít kvalitní vnitřní výplň a tím pádem tak levné nebudou.

Velikost spacího pytle: platí pravidlo, že čím víc prostoru kolem sebe máš, tím víc si ho musíš vyhřát, na druhou stranu by ti ale spací pytel neměl být těsný. Je třeba zvážit, zda ještě porosteš. Vždycky bys měla mít u nohou alespoň 10 – 15 cm místa. Existují různé délky spacáků, a tak je si z čeho vybírat. 

Na výpravy a tábor ti bude stačit spací pytel z řady třísezónních, s komfortem 0 °C až -5 °C, s váhou okolo 1,5 kg – tato váha se dá ještě pohodlně nést na zádech. Sbalený spacák se dá ještě zmenšit pomocí kompresních úvazků. Kompresní obal se dá koupit nebo vyrobit.

Spací pytel doma skladuj rozložený (resp. vyndaný z obalu), protože dlouhodobým skladováním v obalu nebo častým praním spacák trpí. Do obalu či batohu spací pytel nerolujeme, ale pěchujeme!

Co znamenají cedulky na spacích pytlích

Jedná se o informace o teplotě.

Teplota komfortní – (COMFORT) hranice, okolo které nám už ve spacáku začíná být horko (počítáno na standardní ženu 25 let, 60 kg, 160cm). Tuto hodnotu sledujeme nejvíce, protože právě podle ní zjistíme, kdy nám ve spacáku bude skutečně příjemně.

Teplota limitní – (LIMIT COMFORT) hranice, okolo které nám už začíná být zima (počítáno na standardního muže 25 let, 70 kg, 170 cm)

Extremní teplota (EXTREME) – je opravdu ta nejnižší teplota, při které ve spacáku ještě neumrzneš, rozhodně ti ale bude zima (počítána je pro člověka, který je ve spacáku oblečen jako venku tzn. má na sobě bundu, oteplováky…) Pro naše účely je tato teplota ale naprosto bezvýznamná

Teplota komfortní a limitní jsou hodnoty, do kterých by se dané kategorie měly v ideálních okolních podmínkách cítit dobře a pohodlně se vyspat. Oblast mezi těmito teplotami je teplotní rozmezí, ve kterém je spacák pro většinu běžných uživatelů plně dostačující. Bohužel u dětských spacáků často tyto údaje nenajdete a pokud ano, je třeba si zkontrolovat jak jsou počítány, protože ačkoli se jedná o dětské spacáky, údaje mohou být stále počítány na dospělé osoby a tím pádem je třeba si ke všem hodnotám přičíst několik stupňů (±3 °C)

U některých spacáku také můžeme najít maximální teplotu (MAX), ta udává, kdy už bude ve spacáku nesnesitelné horko (v takovém případě ho můžeme samozřejmě rozepnout)

Karimatky

Karimatka je izolační podložka, která nás chrání před chladem, vlhkostí a částečně mohou vyrovnat nerovnost terénu, čímž přispívají k našemu pohodovému spánku. Existují čtyři základní typy, které se od sebe významně odlišují. S výjimkou alumatky využiješ na výpravách kteroukoliv z nabízených. Obecně platí, že bys měla mít na karimatku spínací gumu nebo popruhy a také obal, kdyby náhodou pršelo.

Pěnová

Jedná se o nejběžněji používaný druh karimatky. Dobře izoluje a zároveň je lehká. Nevýhodou je její skladnost při balení a její životnost, která může být kompenzována její finanční dostupností. Vyrábí se v různých tloušťkách a provedeních. Základní karimatka je jednovrstvá, lepší je dvouvrstvá (může být dvoubarevná). Existují pěnové karimatky skládací, a rolovací. Rolovací typ je pro výpravy vhodnější, protože si jej můžeš přidělat ze strany batohu.  

EVA

Oproti pěnovým karimatkám jsou karimatky z materiálu EVA méně nasákavé a pružnější, což zvyšuje jejich pohodlnost a životnost, přitom vypadají v podstatě stejně jako karimatky pěnové. Oproti obyčejným pěnovým karimatkám, které seženete za pár korun, jsou dražší. Vyrábějí se v několika rozměrech a tloušťkách.

Samonafukovací

Mají velmi dobré izolační vlastnosti při relativně lehké váze. Dají se snadno zabalit do batohu, i když problémem může být jejich sbalení, které menší děti nemusí dobře zvládnout a pak nosí na zádech zbytečně vzduch uzavřený v karimatce. Karimatka se po otočení ventilku začne sama nafukovat. Aby byla dostatečně tvrdá, je potřeba ji mírně dofouknout. Vyrábí se také v několika rozměrech a tloušťkách. K našim akcím bohatě postačí tloušťka 2,5 cm. Mají často různé další úpravy jako je např. vodoodpudivá úprava nebo protiskluzový povrch. Značnou nevýhodou je jejich pořizovací cena, která se pohybuje od 1000 Kč výše (ty lepší stojí až ke 3 000 Kč). Je také potřeba dávat si pozor na mechanické poškození a hlavně na teplo. Velmi těžko se potom používají k sezení např. u ohně. Je potřeba ji skladovat rozbalenou s otevřeným ventilem, aby nám déle vydržela.

Alumatka

Je sice nejlevnější a nejlehčí variantou karimatek, ale její izolační schopnosti jsou minimální. Její hlavní poslání je ochránit váš spacák před vlhkem a nečistotou. Poznáte ji tak, že je velmi tenká a z jedné strany stříbrná jako alobal. Pro její vlastnosti je pro naše výpravy spíše nevhodná. Na táboře se dá využít jako ochrana před probodnutím samonafukovací karimatky nebo na různé posedávání na zemi a u ohně.

Batohy

Batoh volíme podle toho, kam a na jak dlouho jedeme. Jiný batoh bude mít na víkendovou výpravu skautka a jiný světluška, protože záleží na tvé výšce a množství sbalených věcí.

Na výpravy

Na výlety nám postačí batůžek kolem 20 litrů, tak aby se ti tam vešla veškerá výbava a batoh bez problémů zapneš. Určitě by měl mít pevná záda, ideálně polstrovaná a dobře odvětraná. Pokud tohle tvůj výletní batůžek má, je to dobrý krok pro tvá zdravá záda. Nezapomínej také na to, že když bude pršet, tvůj batůžek by ti neměl promoknout. Některé mají v sobě zabudovanou kapsu na pláštěnku určenou pro batoh, některé jsou vyrobené z nepromokavého materiálu. Tobě určitě postačí, když si přes sebe přehodíš pláštěnku nebo pončo.

Na víkendovou akci

Na víkendovou akci už je potřeba batoh o něco větší. Samozřejmě záleží na tom, co všechno si s sebou musíš vzít. S tím co všechno si s sebou vzít poslechni zkušenější kamarády z oddílu nebo rodiče (není potřeba brát si s sebou celý pokojíček). Nikdy nezapomínej, že vše, co si do batohu zabalíš, poneseš na svých zádech! Optimální velikost pro starší skautky je kolem 55 – 65 litrů, mladším by měl vystačit batoh do 40 litrů. Batoh by měl mít vyztužená záda, bederní pás a prsní popruh, stabilizační a kompresní popruhy a popřípadě nastavitelný zádový systém.

Batoh je lepší volit o něco větší, aby se dovnitř pohodlně vešlo vše a nic na batohu zbytečně neplandalo. Batoh ověšený jako vánoční stromeček nevypadá hezky a navíc ti snižuje tvé koordinační schopnosti. To že máš v batohu ještě dost místa neznamená, že si do něj musíš nandat další zbytečné věci. Při výběru batohu bude určitě hrát svoji roli cena a ta se odvíjí hlavně od kvality materiálu, ze kterého je batoh vyroben. Nejlepší tkaniny odolávají dobře vodě, jsou pevné a odolné na oděr a i po mnoha letech používání fungují bez problémů. Batoh, ačkoli je nepromokavý, je dobré ještě před deštěm chránit pláštěnkou. Některé batohy jsou jí vybavené rovnou z výroby, na některé je třeba pláštěnku dokoupit zvlášť.

Na co se soustředit

V první řadě na dobrý nosný systém. Ten by měl být vyztužený (plastové nebo kovové výztuhy drží tvar celého batohu), měl by mít několik možností nastavení velikosti zad, být dostatečně měkký a dobře větrat. Popruhy musí být dostatečně široké a měkké, nejlépe anatomicky tvarované, ukotvené ve dvou místech. Měly by být pohodlné a netlačit.

Bederní pás nese mnohdy až polovinu váhy celého batohu. Musí být dostatečně široký, pevný a dobře polstrovaný, aby na kyčlích netlačil. Měl by jít snadno a rychle rozepnout. Hodí se pokud má bederní pás kapsičku, můžeš si do ní dávat klíče nebo peníze a nemusíš tak batoh pořád sundávat.

Prsní popruh slouží k tomu, aby nosné popruhy nesjížděly z ramen. Měl by být výškově nastavitelný a pružný, aby nebránil dýchání. Stabilizační popruhy slouží k optimálnímu nastavení popruhů a bederáku a zaručují, že batoh na zádech při pohybu dobře sedí. Zároveň by popruhy a přezky měly být umístěny tak, aby se daly pohodlně ovládat přímo při používání, bez nutnosti sundat batoh ze zad.